3 Mayıs 2013 Cuma

Mahşerin 3 atlısı sahnede

                Son dönemde çok fazla sanal ve reel dünyada karşılaştığım bir kelime kullanım hatası var yine. Değinmeden geçemeyeceğim. Özdeyiş, aforizma ve  motto kelimeleri. Sözlük karşılığı olarak aynı manada kullanılabileceği söylense de, felsefi linguistik açısından bunlar arasında nüanslar vardır. 
                ÖZDEYİŞ Nietzche'nin amacını ifade ederken söylediği gibi "koca bir kitabı, birkaç cümle ile" ifade etmektir. Ancak AFORİZMA; Bir ikilem sunarak insanı düşündürür. Örnek: "Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan çıkar?" sorusu tam bir aforizmadır. MOTTO ise düstur, hayat anlayışı, hayatı nasıl yaşamak gerektiği hususunda doktriner bir bilgidir, eski ifade ile şiar, hayat parolası demektir. Örnek: "Hayat anlayışımız muhakkak tutumlu olmaya dayanmalıdır. Savurgan olmamalıyız." Bir MOTTO'dur. (Bu konuda uzun süre  düşünmüştüm, ele alayım dedim. Biraz fazla edebiyat parçaladım galiba , kusura bakmayın...) 

2 yorum:

 1. bu üçünün aynı anlamda kullanılabilineceğine dair bir fikrim ya da bilgim yoktu açıkçası.

  bir de yorum bırakmak için sözcük doğrulama olmayaydı blogunuzda, daha bi şevkle yorum bırakan olurdu tahminim :))

  şaka şaka, ben pek göremediğimden o harf, rakam ya da işaretleri....

  hadi bakalım, yayınla deyip işaretleri çözmeye çalışalım..:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende okuduğum kaynakların yalancısıyım. Rene Magritte mesela bir pipo resmi yapıp altına bu kalemdir diye yazıyor.Demek istediği biz buna en başından kalem deseydik herkes kalem derdi, pipo demezdi. O kelimeleri biz seçiyoruz. Yani kelimeler ve onların içeriği bizim yüklediğimiz anlamlarla doludur...
   Haklı olabilirsin o yüzden hemen gizledim o çirkin ayrıntıyı. :)

   Sil