Ferfecir

                      Miraz, benim yaşadığım coğrafyada "maya" anlamına gelir. Önce mayası sağlam olacak insanın derler. Bir de "yol" önemlidir bizde. "Yol"dan çıkmak kavramı vardır. Destanlarla, halk hikayeleriyle, efsanelerle, ninnilerle beslenmiş bir coğrafyada "biz" olmak, beni senden, seni benden öteki tutmak değildir.
                     Öyle ki bu "biz" maalesef benim indimde de artık ayrıştırıcı, ötekileştirici bir niyettir. Çünkü "biz" okuduklarını anlayanlar, çünkü "biz" çevremizde olanlara kayıtsız kalmayanlar, çünkü "biz" savaş olmasın diyenler, çünkü "biz" barış olsun isteyenler, çünkü "biz" insan kalbini kutsal görüp, ona ibadet edenler, çünkü "biz" eril ve dişi kimliği ayrıştırmayanlar, çünkü "biz" doğa anaya itaat edenler, çünkü "biz" ilkel benliğini kanla beslemeyenler, çünkü "biz" eşref-i mahlukat yani canlıların en akıllısı olma vasfına doğayı, hayvanları, primitif olanı katletmeden elde edeceğine inanlar...
                       Dünya'da seks turizmi-çocuk istismarı, çocuk pornosu diye bir şey var iken, diri diri insan gömerken, annelerin karnından, annelerin hayatlarından çocuklarını çalarken, savaşta her şey mübahtır diyip insan kalbi söküp yerken.... ve bunların hepsini daha fazlasını yapabilirken "eşref-i mahlukat" sen canlıların en aşağılığı, en sefilisin. İnsanoğlunun, bir insanı aşağılamak için hayvanlar dünyasına başvurması niyedir. Ben doğada ki hiçbir canlının, hayvanın, hayatını idame ettirmek ve neslini sürdürmek dışında  verdiği mücadeleden başka bir mücadeleye şahit olmadım. O kadar belgesel izlemişsinizdir; karnı doyduktan sonra yine de bir antiloba saldıran aslan gördünüz mü hiç?!
                     O halde yol, mirazdır, hakk'tır. Kimsenin özgürlüğüne değmeden, kendi sınırından ilerlemektir.

          *** Bu sayfa kendini ihya edemediğinde, imha edecektir.
                  Ha bu arada "fecir" Farsça, havanın aydınlanmaya başladığı vakit yani şafak vakti, demektir. Fercecir ise, tamamen aydınlandığı vakit için kullanılır. Fakat burada manevi aydınlanma, anlamı taşır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder